Anča Šebestíková

lezení / alpinismus / bouldering

Anča Šebestíková

Pocházím z Českých Budějovic a nyní studuji v Praze. Jsem všestranná lezkyně. Začínala jsem na umělé stěně, kde jsem i závodila a postupně jsem se dostala ke skalnímu lezení. Jelikož jsem se učila lézt na skalách na jihu Čech, od začátku jsem měla blízko k tradičnímu lezení a měla jsem možnost začít hned utužovat morál. 


Největší zlom pro mě bylo objevení Adršpachu, kde jsem objevila spárové lezení. Od malička mě to táhne do hor, na lyžích i turisticky v nich trávím čas už dobrých sedmnáct let. Nyní jsem ve fázi, kdy se snažím využít veškeré získané lezecké schopnosti právě v horách.

A na co jsem pyšná?

Jsem nejlepší česká spárařka a jedna z velmi malého zlomku žen, které mají zájem aktivně lézt v horách. 

Jsem pravděpodobně první Češka, která kdy přelezla cestu obtížnosti 8a po vlastním jištění, za níž jsem dostala i čestné uznání od ČHS. 

Jsem součástí alpinistického reprezentačního družstva a od letošního jara jsem i součástí Sokolíků (tým mladých alpinistů ČHS).Většinu z uvedených cest na písku jsem vylezla jako první žena nebo alespoň jedna z prvních. Ráda lezu s holkama, přijde mi skvělé, když se můžou dvě holky podívat do cest, u kterých se to nepředpokládá. Byl se mnou natočen příběh jedné cesty z Adršpachu.V roce 2017 jsem byla součástí juniorské sportovní reprezentace v boulderingu a v lezení na obtížnost. Ten rok jsem se stala i juniorskou mistryní republiky v lezení na obtížnost.

Do budoucna bych se ráda pokusila o přelez cesty Divine Providence (7b+, Mont Blanc). Ráda bych se vydala pro přelezy i mimo hranice Evropy a to především do Yosemite, Utahu či Kyrgyzstánu.


← Zpět na ambasadory