Berete si s sebou cestovní polštář? Stojí to za tu váhu navíc?

1. října 2021

Berete si s sebou cestovní polštář? Stojí to za tu váhu navíc?

Kvalitní spánek během kempování je nezbytnou součástí radosti z cestování. Už jste se někdy probudili s bolavým krkem ze spánku na nepohodlném polštáři? Jednoduše řečeno, vezměte si s sebou cestovní polštář. Taková maličkost ke zkvalitnění vašeho spánku stojí za to.

Existuje spousta věcí, které příjemné noční rozjímání pod hvězdami může ovlivnit – tepelný odpor (R-Value) vaší karimatky, výhřevnost spacího pytle a oblečení, v kterém spíte.
Ale je tu jedna věc, která bývá neprávem opomíjena a to, zda si s sebou vzít nebo nevzít cestovní polštář.

Cestovní polštáře jsou relativně novinkou v oblasti outdoorového vybavení. Zda-li si pro své cestovatelské dobrodružství zvolíte cestovní polštář je čistě vaše rozhodnutí, ale věřte, že za trochu té nepostřehnutelné váhy navíc ve vašem batohu jistě stojí. Zvláště, záleží-li vám na tom, abyste se tam venku, co nejlépe vyspali.


Co je to cestovní polštář?


Největší rozdíl mezi klasickými a cestovními polštáři je v jejich velikosti. Cestovní polštáře jsou vždy výrazně menší, s cílem být mnohem lehčí a sbalitelnější.
Pojďme tedy s dobou a dopřejme si krásných zážitků z cestování i díky kvalitnímu spánku. Na výběr máme tři druhy cestovních polštářů:


1. Nafukovací polštáře

Lze je nafouknout na požadovanou úroveň tvrdosti a po vyfouknutí se sbalí na velikost balíčku karet. Jsou pohodlné, malé a ultralehké!

Patří sem cestovní polštář Air Head Lite, ultralehký cestovní polštář o nafouknuté tloušťce 10 cm, který se vejde do kapsy a je velmi pohodlný. Nízkou hmotnost 80 g sotva pocítíte ve svém batohu, za to příjemný broušený polyester na jeho povrchu vás snadno ukolébá do říše snů. Sbalený se snadno vejde do kapsy spacího pytle.
Nafukovací polštáře jsou jasnou volbou pro specializovaného ultralehkého turistu, který hledá zvýšení komfortu, ale ve skutečnosti, jsou polštářem pro kempování, kde jsou rozměry a hmotnost klíčové.
Minimální hmotnost a kvalitní zpracování přináší pohodlí a odolnost, i když do jisté míry. Nafukovací cestovní polštáře lze nevhodnou manipulací propíchnout, ale nebojte není to tak snadné, propracované materiály vydrží opravdu hodně.
Cestovní polštář Air Head využívá ke zvýšení pohodlí super měkký, částečně recyklovaný broušený polyesterový potah se syntetickou výplní. Jeho obdobou je nafukovací polštář Air Head Down s výplní z peří.

Snímatelné polyesterové potahy lze prát v pračce, protiskluzová látka udržuje polštář na místě.2. Polštáře s náplní

Kompaktní polštáře plněné pěnou jsou ideální pro cestování autem, pro dobrodruhy s batohem hledající pohodlí.
Mnoho lidí dává přednost tradičnějším plněným cestovním polštářům a je jasné, proč. Tyto polštáře jsou velmi podobné polštářům, které byste mohli použít doma na posteli, jen jsou o něco menší a snáze se stlačí do sbalitelné velikosti.

Velmi oblíbený snadno sbalitelný polštář Compressible Pillow je ideální pro každého cestovatele. Náplň polštářů tvoří zbytková pěna z výroby Thermarest karimatek a potah je vyroben z ultra měkkého polyesteru vyrobeného převážně z recyklovaných materiálů. Díky tvarové pěně se opět vrátí do původní velikosti. Velikost XL měří 42 x 67 cm pro pohodlí domova, ať jste kdekoli. Pokud plánujete kempování v autě nebo se chystáte na krátký víkendový výlet s batohem na zádech, pak pro vás může být dobrou volbou tento stlačitelný polštář. V nabídce v různých barevných provedeních ve velikostech S, M, L a XL.


3. Plnitelný obal jako polštář

Ultralehký, snadno sbalitelný povlak na polštář Stuff Sack Pillow je navržen tak, aby zabíral co nejméně místa, lze jej složit do kapsy. Jednoduše vyplníte oblečením, které zrovna při cestách nepotřebujete.
Vak otočením naruby použijete jako polštář. Vnitřní vrstva je vyrobena z broušené polyesterové podšívky.
Nové technologie neopovrhují starými odzkoušenými metodami. Tato minimalistická podoba polštáře uspokojí ty, kterým postačí spočinutí hlavy na bundě či tričku.

Proč byste si měli vzít s sebou polštář, když kempujete?


Už jste se někdy probudili s bolavým krkem ze spánku na nepohodlném polštáři? Nebo jste zkusili spát bez polštáře a budili se tak uprostřed noci nebo příští ráno s bolestí?

Jednoduše řečeno, vezměte si s sebou cestovní polštář. Taková maličkost ke zkvalitnění vašeho spánku stojí za to.


• cestovní polštáře jsou lehké a mohou být velmi malé, takže nepřidají příliš velkou váhu ani nezaberou spoustu místa ve vašem batohu


• vaše tělo bude lépe odpočaté a připravené na nová dobrodružství


Pokud jste někdy bojovali s bolestí krku po spánku, pak přesně víte, jak důležité je najít správný polštář pro vaše tělo, bez ohledu na to, kde danou noc spíte.

Někteří hardcore ultralehcí batůžkáři mohou tvrdit, že cestovní polštáře představují nadbytečné gramy navíc, ale většina cestovatelů a dobrodruhů bude souhlasit s tím, že cestovní polštáře stojí za to, zvláště během delších výletů nebo v situacích, které vyžadují dobře odpočinuté tělo pro zachování bezpečnosti.


„Než jsem si pořídila cestovní polštář, jednoduše jsem si cpala nepotřebné oblečení do kapuce svého spacáku. Probudila jsem se s nataženým krkem, staženými rameny a musela jsem se nutit k úsměvu, vždy, když se mě někdo zeptal, jak jsem se vyspala. Vydělávala jsem si pár drobných a kempovala každý víkend, spala ve stanu bez polštáře a přes den jsem lezla po skalách a snažila se ignorovat sílící bolest v zátylku.
Až když mi někdo daroval můj první cestovní polštář, došlo mi, co způsobovalo moji bolest a nekvalitní spánek. Nemohla jsem uvěřit, že taková maličkost o pár gramech může předejít všem nepříjemnostem. Byla jsem mile překvapena rozdílem ve zvýšení pohodlí při spánku, úlevě od námahy krčních svalů nejen při kempování, ale i po celodenním lezení.

Nebuďte jako já! Neodmítejte luxus, jaké nabízí kempování s polštářem, ať už cestujete autem nebo po vlastních nohách. Nabídka je široká, dle vašich zájmů i rozpočtu, takže si můžete být jisti, že se vaše tělo probudí s příjemným pocitem do dalšího dne!„

(Briana Halliwell, Thermarest)

← Zpět na seznam článků