Jak vybrat vhodný úvazek

10. srpen 2021

Jak vybrat vhodný úvazek

Ať už ve vertikálním světě provozujete jakýkoliv sport, výběr úvazku může vypadat jako puzzle. Díky široké nabídce úvazků Petzl určitě najdete ten, který splní vaše potřeby a překoná vaše očekávání, bez ohledu na to, jak odlišná mohou být. Zde je kompletní přehled, který vám pomůže vybrat ten správný!

Horolezectví

Chystáte-li se do hor, na cvakání nýtů ve sportovní cestě, přelézání vícedélkových cest, lezení v ledu nebo se vydáváte na skialpovou túru, budete potřebovat úvazek, který vás ochrání v případě pádu. Možná jste specialista na jeden sport, nebo možná univerzál, který si užívá od každého něco. V každém případě si určitě budete chtít vybrat úvazek, který vyhovuje vašim potřebám.

Pro horolezce

Pro lezení venku na skalách nebo na umělé horolezecké stěně v hale jsou požadavky na sportovní horolezecké úvazky stejné: rychlé a snadné nasazení, nastavení a utažení, dostatečné množství poutek na materiál, který potřebujete pro jednu cestu, plus musí být lehký a umožnit vám volný pohyb. Nejlepší volbou v naší nabídce jsou HIRUNDOS, SAMA (pánské) a SELENA (dámské) a jejich variace s nastavitelnými nohavičkami, ADJAMA a LUNA, nebo samozřejmě ultra univerzální CORAX.

Dimitri Geoffre v cestě Traction Avant, 6b+, v Pont du Fossé, Francie

U tradičního horolezectví je důležité věnovat pozornost počtu, poloze a rozmístění poutek na materiál, abyste mohli efektivně organizovat friendy, vklíněnce, expresky, smyčky a různé druhy karabin, aby byly při lezení ihned po ruce. Lehký úvazek SITTA se čtyřmi velkými poutky na materiál, z nichž dvě mají posunovatelné dělící příčky, by byl skvělou volbou. Výborné jsou i úvazky ADJAMA a LUNA, které mají oba pět materiálových poutek.

Zabou Bonetto v cestě Traction Avant, 6b+, v Pont du Fossé, Francie

Konečně, pokud jste milovník lezení ve velkých na stěnách, AQUILA je pro vás tou nejlepší volbou. Nabízí velkou volnost pohybu, je pohodlný při lezení a má širší pás a nožní popruhy, které zajišťují pohodlí při zavěšení na štandu. Má také několik velkých poutek na materiál, aby se pohodlně vešlo vše, co potřebujete do cesty i na jištění ve štandu. CORAX je také dobrou volbou pro tento typ lezení.

Pro alpinisty

Více než horolezectví obsahuje alpinismus širokou škálu aktivit, od ledovcové turistiky přes náročné, strmé mixové lezení až po skialpinismus. Z tohoto důvodu jsou požadavky na vybavení radikálně odlišné. Pro technické horolezectví si fanoušci ultralehkého vybavení zamilují úvazek FLY s hmotností pouhých 100 gramů. Extrémně lehký bez kompromisů v technických vlastnostech: FLY nabízí odnímatelné polstrování, nastavitelné nožní popruhy, které se vpředu zapínají pomocí liščí smyčky, takže si úvazek můžete nasazovat i svlékat s nohama na zemi. Má také spoustu poutek a slotů na materiál, kam se vejde vše, co potřebujete na den v horách. V případě, že budete někde i viset, je SITTA pohodlnější volbou, pokud zvolíte velikost, která vám umožní nosit ji přes několik vrstev oblečení (nohavičky nelze nastavit). Pro ty, kteří se věnují horolezectví i alpinismu, jsou bezpochyby nejlepší volbou univerzální, nastavitelné úvazky. Například ADJAMA, LUNA nebo CORAX jsou skvělé možnosti, přestože váží trochu víc.

Fabi Buhl na Nebelhorn

U méně technických cest, nebo na lyžích, vám můžeme kromě již zmíněného úvazku FLY určitě doporučit dva modely, které můžete nasadit a vysvléct s nohama na zemi, což znamená, že si nemusíte dělat starosti s odepínáním lyží nebo maček: ultralehký ALTITUDE váží pouhých 150 gramů a TOUR je zase hodně odolný.


Pro zajištěné cesty via ferrata, canyoning a speleologii

Na nikoho v naší nabídce úvazků nezapomínáme. Pro každou aktivitu existuje alespoň jeden úvazek, který odpovídá specifickým požadavkům. Pro zajištěné cesty via ferrata dokonce existují kompletní sady, které obsahují nejen nejvhodnější úvazek pro danou aktivitu, CORAX, ale také si můžete vybrat ze dvou variant tlumiče pád, SCORPIO VERTIGO nebo SCORPIO EASHOOK a k tomu nesmí chybět i přilba BOREO.

Pro canyoning máme dva modely, CANYON CLUB a CANYON GUIDE, které patří mezi nejpohodlnější, ergonomické a odolné úvazky, navržené tak, aby vaše vodní dobrodružství byly co nejpříjemnější. Nové modely, AVEN a SUPERAVANTI, jsou připomínkou toho, že kořeny naší značky vychází ze speleologie a odráží se v nich několik desetiletí odborných znalostí společnosti Petzl v tomto jedinečném odvětví.

Speleologie v Aven des Avens v Causse Méjean, Lozère, Francie

Aby byl tento výčet úplný, nesmíme zapomenout na generaci, která bude pokračovat v rozvoji našich sportů, na děti! Od útlého věku je můžete nechat objevovat a užívat si vertikální svět tím, že je dostanete do úvazku, který odpovídá jejich výšce a hmotnosti. Pro ty nejmenší máme celotělové úvazky SIMBA a OUISTITI, pro zkušenější malé lezce máme sedací úvazky MACCHU, které se dají kombinovat s prsním úvazkem BODY.


Miška Izakovičová a její nejoblíbenější úvazek pro bigwallové i sportovní lezení

"V sedáku Hirundos leziem už niekoľko rokov a som s ním nadmieru spokojná. Sedák mi skvele sedí strihovo takže sa v ňom cítim komfortne aj pri celodennom visení v stene. Jeho výhodou je, že je ľahký a spratný, no zároveň veľmi pohodlný. Dôležitým prvkom sú pre mňa tiež materiálové oká, ktoré sú dostatočne veľké a sú na sedáku ideálne umiestnené, takže sa na ne zmestí veľké množstvo materiálu, ktorý je potrebný pri lezení v horách. Človek sa ľahko dostane aj k vybaveniu na zadnom materiálovom oku a ani pri ich veľkom zaťažení sa sedák neohýba a nepretáča."

"Sedák nosím na všetky typy lezenia od umelej steny, cez skalky, hory, špáry, zimné lezenie až po bigwally v Yosemitoch. Veľkou výhodou pre mňa sú aj nohavičky sedáku, ktoré nemajú nastaviteľnú veľkosť ale majú na prednej strane elastickú časť, vďaka čomu ho môžem nosiť aj v lete aj v zime, ale nemusím sa báť že sa sťahovacími prackami zachytím pri lezení v širočinách alebo komínoch."


← Zpět na seznam článků