Je vám teplo ve spacím pytli? Zkuste spaní pod quiltem!

19. ledna 2024

Je vám teplo ve spacím pytli? Zkuste spaní pod quiltem!

Když se řekne quilt, mnozí z nás si představí prošívanou ozdobnou deku tvořenou zejména ozdobným vzorem patchwork, ale není tomu tak. Samozřejmě, barevnost techniky patchworku může být inspirací pro designery outdoorového vybavení, ale nás zde zajímá zejména funkční stránka quiltu, neboli teplé přikrývky.

Potíte se ve spacím pytli, ale k ránu je vám chladno? 

Nebo víte, že každý rok strávíte jen pár nocí zimním kempováním a nechce se vám investovat do super hřejivého spacáku? 

V obou případech může být přikrývka přesně to, co hledáte.

Přikrývka je v podstatě poloviční spací pytel, která vám umožňuje lepší svobodu pohybu a regulaci teploty než spací pytel. Nedisponuje spodní stranou jako klasický spací pytel a zároveň nemá kapuci (lze nahradit čepicí nebo mikinou s kapucí).

Aby přikrývka správně fungovala, musí být pevně připevněna ke karimatce. Je proto vybavena několika popruhy, které natáhnete na karimatku a zabráníte tak jejímu nechtěnému posunu. Přikrývka poskytne horní vrstvu izolace, karimatka dodá spodní a vy jste spokojeni díky úspoře hmotnosti a zvýšení efektivity.

Určitě vás napadá, ale co když mi bude zima odspodu? 

Izolace, ve spodní části spacího pytle, ať už jde o prachové peří nebo syntetickou výplň, je většinu času stlačena vaší tělesnou hmotností. To znamená, že výplň nemůže správně vykonávat svou práci, protože komprese eliminuje většinu vzduchových kapes, které izolace používá k zachycení teplého vzduchu.

Proto je výběr karimatky se správnou hodnotou R-value (tepelný odpor) pro vaše potřeby důležitou součástí budování vašeho celkového spánkového systému.

Aby bylo jasno, přikrývka nebude tak teplá jako velký spací pytel, který účinněji eliminuje průvan, jakmile budete zcela zazipováni. Proniknutí průvanu do přikrývky zabrání zapínání na patenty, elastické popruhy na uchycení ke karimatce (SynergyLink™), nebo velice praktické nánožníky (Toa-asis™). Tvarované nánožníky jsou praktickou kapsou na zahřátí nohou a jsou natolik prostorné, že umožňují vrstvení přikrývky přes spací pytel.

Plánujete kempování v zimě, máte čtyřsezónní spací pytel 0F/-18C˚ a jste rozhodnuti vyrazit, přestože předpověď ukazuje prudký pokles do mínusových teplot. Pokud chcete zůstat v teple, máte dvě možnosti (bez půjčování vybavení vašeho spolubydlícího): koupit si nový ultra teplý spací pytel, nebo si můžete koupit přikrývku a navrstvit ji na váš stávající pytel, což vám dodá extra teplo. Následně, v letním období, máte dokonalé řešení spánku pro teplejší noci strávené pod hvězdami v podobě využití přikrývky.

Pokud hledáte dokonalý spánkový systém, udělejte si laskavost a zvažte i přikrývku. Je to jako vyzkoušet trailové běžecké boty na svém prvním treku poté, co jste roky nosili těžké turistické boty. Budete mile překvapeni přidaným pohodlím a všestranností použití přikrývky, že se možná už nikdy nevrátíte ke klasickému letnímu spacáku. 

Navíc tak přidáte hodnotu i vašemu stávajícímu spacímu pytli, který díky kombinaci s přikrývkou, můžete využít po celý rok. Většinu přikrývek lze i zcela rozepnout a vy tak získáte velkou deku, kterou oceníte především při spaní ve dvou nebo ve vyšších teplotách.
← Zpět na seznam článků