K čemu se používá RGB světlo na čelovkách Petzl?

23. září 2021

K čemu se používá RGB světlo na čelovkách Petzl?

Čelovka Petzl TACTIKA +RGB je kromě čirého světla vybavena také třemi diodami s různou barvou: Red – Green – Blue. Málokdo ale ví, k čemu se světlo v tomto barevném spektru používá. Většinou lidé ví, že červené světlo se používá jako výstražné, nebo nenápadné, aby neoslňovalo. Ale jak je to s ostatními barvami? To se vám pokusíme vysvětlit v následujících řádcích.

Čelovka Petzl TACTIKA +RGB je kromě čirého světla vybavena také třemi diodami s různou barvou: Red – Green – Blue. 

R-red (červené světlo)

Světlo používané pro kemping, noční turistiku a lov/rybaření.

U čirého světla se lidské oko musí přizpůsobovat jasu a čočka se „zvětšuje a zmenšuje“ při změně intenzity, nebo posvícení přímo do očí, člověk je potom oslepen.

U červeného světla k tomu nedochází, lidské oko se nemusí přizpůsobovat, proto je příjemnější pro svícení ve skupině a pohyb v táboře.

Dále je pohodlnější pro čtení map, u žlutého světla se mapy hůře čtou.

Lovci a zejména rybáři používají červené světlo, protože neruší zvěř a je nenápadné a pohodlné pro osvětlení malého prostoru kolem nich. Nehodí se např. na lov divokých prasat, ale používá se při lovu šelem (kojoti, lišky, vlci…)

Další funkcí červeného světla je bezpečnostní funkce – červená je výstražná barva a lidské oko ji zaznamená na velkou vzdálenost např. v silničním provozu atd.

B-blue (modré světlo)

Modré světlo je příjemné pro oko, které se nemusí přizpůsobovat, jako u čirého světla. Zároveň u modrého světla díky jeho frekvenci oko rozlišuje přesněji a ostřeji než u červeného a je vhodné pro svícení v nepříznivém počasí. 

Je to nejostřejší a nejúčinnější světlo pro svícení v mlze, používá se s oblibou u automobilů.

Protože svojí frekvencí spadá do kategorie ultrafialového světla, je velmi účinné při identifikaci krevních skvrn, proto se s oblibou používá při stopování poraněné zvěře. Krev v modrém světle fluoreskuje, olejové skvrny zčernají.

G-green (zelené světlo)

Zelené světlo je podobné modrému. Je ideální na pohyb v mlze, sněžení, dešti, je při něm dále vidět a ostřeji vykresluje vzdálené předměty.

Oproti modrému světlu je nenápadné a těžce identifikovatelné ze strany. Není v ultrafialovém spektru a nedá se používat pro identifikaci krevních skvrn.

Používá se při lovu určitých druhů zvěře. Např. u divokých prasat není možné použít červené světlo, ale zelené světlo prasata nerozlišují a neplaší je, proto se s oblibou používá při jejich lovu.

 

ParametryHmotnost 85 g
Doba svícení 160 hod
Dosvit 90 m
Světelný tok 350 lm
Režimy svícení 3 čiré / 3 barevné RGB 
Zdroj 3xAAA/LR03 alkalické, lithiové, Ni-MH, CORE 
Odolnost IPX4 
Certifikace CE 
Záruka 5 let 


← Zpět na seznam článků