Mačky na běžecké boty? Jasně! Ale…

11. července 2023

Mačky na běžecké boty? Jasně! Ale…

Naše ambasadorka Pavlína Adam vyzkoušela mačky Petzl Leopard na lehké sportovní obuvi a podělí se s vámi o její zkušenosti.

Když jsme se Sarah rozhodly, že se vydáme na přechod nepálské části Great Himalaya Trailu, údajně nejtěžšího dálkového trailu světa, neměly jsme úplně ponětí, co to bude obnášet. Jedno jsme ale věděly jistě, pokud chceme přejít celý 1700 km dlouhý trail a překonat dvě šestitisícová sedla, 21 pětitisícových+ a nespočet čtyřtisícových sedel, budeme se muset pořádně odlehčit. A to včetně lezecké výbavy.

Při výběru maček jsme měly poměrně jasno. Nejlehčí dostupné turistické mačky jsou Petzl Leopard FL. Jsou vyrobeny z hliníku, a díky tomu je váha na neuvěřitelných 384 g. Mačky jsou designované jako nástupové, tedy určené na pohyb ve sněhu a nehodí se pro kolmé ledy a mixové lezení. Přední a zadní komponenty jsou spojeny pomocí provázku CORD-TEC z velmi pevného materiálu Dyneema, což dává prostor mačky snadno nastavovat bez potřeby nářadí.

Odlehčit jsme nepotřebovaly jen lezecké vybavení, ale i boty. Běžecké outdoorové boty jsou nejen lehčí (nohy se tak neunaví zvedáním kilové pohorky a jsou schopny ujít delší vzdálenost), zároveň ale nikde netlačí, jsou prodyšnější a vzdušnější a rychleji schnou (INOV-8). Čekalo nás navíc pět technických sedel a potřebovaly jsme plnou ledovcovou výbavu včetně maček na proplétání se mezi ledovcovými trhlinami. Jak ale upevnit mačky na měkkou botu? Bude to fungovat? Informace nikde moc nenacházíme.

Pětitisícová sedla, které nás čekaly po celou dobu trailu ale slibovala, že se sněhu se jen tak nezbavíme. A tak nám nezbývalo než mačky na měkkých botách vyzkoušet pěkně zostra.

Ukázalo se, že mačky je možné dobře uvázat na vyšší stejně jako nižší botu. Já jsem zvolila podle váhy Petzl Leopard FL, jejichž přední a zadní část je propojena dyneema lankem a upevňují se kolem boty řemínky. Pokud bych volila jiný typ, který má středovou část propojenou kovovým příčníkem (např. Petzl Irvis FL), byl by pravděpodobně celý systém ještě stabilnější, ale taky těžší. V obou případech je ale potřeba mít botu s dostatečně mohutnou a robustní mezipodešví, která dostatečně utlumí nerovnosti způsobené dvěma díly maček, což oba zvolené typy bot splňovaly. Pokud bychom mačky měly pouze do změklého sněhu, nerovný terén by nebyl poznat. 

My mačky ale využívaly i v případě příkrých svahů či přechodů kamenitých pasáží. Mačky na to sice nejsou dimenzované, nejen že dochází k jejich rychlému opotřebení, ale díky systému uchopení mačky na botu nejsou do technického terénu vhodné a mohou z měkké boty sklouzávat. U pohorek bude díky pevnosti boty efekt sklouzávání podstatně menší i přesto mačky jsou brány jako turistické do sněhu a do techničtějšího terénu ne příliš vhodné.

Jediný problém jsem zaznamenala, pokud jsem řemínky na mačkách utáhla příliš, zvedla se mi kvůli měkčí podrážce celá špička boty a chůze se stala nepřirozenou. Jako nejlepší se osvědčil poměrně jednoduchý postup navržený od výrobce. V exponovanějších částech mixového lezení, které nás párkrát potkalo, bych ocenila pevnou botu s poloautomaty (např. Petzl Irvis), ale i tak byly tyto pasáže zvládnutelné. Pro zajištění maximální bezpečnosti, stejně jako výrobce, použití turistických maček na technické pasáže nedoporučuji.

Co jsem na mačkách naopak ocenila jsou plastové třmeny uchopující špičku boty, které drží mačku na botě ve správné poloze. Tyto třmeny zajišťují, že při dotažení maček řemínky nedochází k zmáčknutí prstů uvnitř boty a netvoří se tak oděrky a puchýře. Dále také minimalizují odírání svrchní tkaniny boty, ke kterému i tak částečně může docházet.

Až příště vyrazím na podobné dobrodružství, doplním mačky o podložky proti nabalování sněhu (Petzl Antisnow Leopard), které nejsou součástí základní výbavy. Těch pár gramů už unesu a výrazně se zvýší komfort chůze v čerstvě napadeném sněhu.

Závěr

Na naší výpravě mačky posloužily více než dobře. První měsíc a půl jsme je téměř nesundaly z nohou. Skvěle se osvědčily na přechod zasněžených a zledovatělých částí a poradily si i s členitějším terénem. Na techničtější lezení nejsou mačky vhodné a byť jsme s nimi pár technických pasáží absolvovaly, volila bych příště jiný model k tomu určený (Petzl Irvis Hybrid).

Použití maček na měkké boty se nám rovněž výborně osvědčilo. Je ale potřeba myslet, že to není nejoptimálnější varianta, a to jak z pohledu údržby boty, tak z pohledu bezpečnosti v členitějších a technických terénech. Je to nicméně varianta, která otvírá nové možnosti ultralightu dostávat se do vzdálenějších a extrémnějších míst a objevovat nová dobrodružství.

Pokud mačky dobře sedí na měkké běžecké boty, bude jejich upevnění ještě daleko stabilnější a pohodlnější na pohorkách (lépe vyzkoušet, jak na daný typ pohorky sedí), které oproti měkkým botám mají pevnější podrážku a jsou celkově robustnější.

Upozornění: Použití běžeckých outdoorových bot do vysokých hor je možné pouze za dodržení vysokých pravidel bezpečnosti. Noha musí být zvyklá pohybovat se v nerovném terénu a je potřeba předcházet vzniku omrzlin, které mohou být způsobeny nízkou teplotou nebo pohybem ve sněhu či po ledovci. 

 

 

← Zpět na seznam článků