Nové sedací úvazky Petzl pro skialpinismus

14. března 2023

Nové sedací úvazky Petzl pro skialpinismus

Dobrodružství spojená s objevováním nových koutů hor v jejich majestátnosti, vykrajování čerstvých stop v panenském prašanu daleko od rušných středisek a front u vleků. Je snadné tomu podlehnout. Není divu, že skitouring a skialpinismus je na vzestupu a je to také dobrá zpráva pro planetu.

Vyžaduje to však speciální vybavení a pokud se chystáte do vyšších hor, potřebujete i horolezecké vybavení, mezi které patří i sedací úvazek. Petzl pro letošní rok inovoval své tři modely: FLY, ALTITUDE a TOUR. 

Jak zvolit ten správný pro vaše aktivity, vám poradíme v následujících řádcích.

Úvodem bychom rádi vysvětlili tři pojmy, které s výběrem jednotlivých modelů souvisí.


Alpinismus – jedná se o disciplínu horolezectví v alpském a vysokohorském terénu. Pohyb ve vysokohorském prostředí je fyzicky náročný a vyžaduje ultralehké a pohodlné vybavení malých rozměrů, které neomezuje váš pohyb.

Skialpinismus – je obdobou alpinismu, tedy pohyb v alpském a vysokohorském terénu, ale na skialpinistických lyžích. Tato disciplína kromě výstupů na lyžích obsahuje také prvky horolezectví, výstupy strmým terénem s použitím maček a cepínů, jištění a slaňování. K tomu patří pomyslná třešnička na dortu v podobě sjezdů žlebů a svahů s panensky čistím prašanem. Jedná se o náročnou pohybovou aktivitu a vybavení, podobně jako u alpinismu, musí být ultralehké a minimalistické, aby v batohu nezabíralo místo, a neomezovalo pohyb lyžaře při výstupech.

Skitouring – je mladší disciplína skialpinismu, jedná se spíše o turistiku na skialpinistických lyžích, kdy se lyžaři pohybují v méně náročném terénu, po ledovci a na svazích hor. Pro tuto disciplínu není potřeba ultralehké minimalistické vybavení, stačí vybavení nižší kategorie, ale vyrobené z odolných materiálů odolávajících opotřebení.

FLY

FLY je výjimečně lehký a kompaktní sedací úvazek bez kompromisů v technických vlastnostech. Váš pohyb zůstává zcela neomezen. Až tak, že možná zapomenete, že ho máte na sobě. Díky tomu je oblíbený mezi nejnáročnějšími alpinisty a skialpinisty.

Inovativní bezpřezková konstrukce a vyjímatelná výstelka pásu a nohaviček z něj dělají nejlehčí sedací úvazek značky Petzl.

Jak lehký? Bez výstelek váží pouhých 100 gramů. Praktické prvky umožňují nasadit si úvazek s nohama na zemi, bez nutnosti zouvat lyže nebo mačky. Dvě poutka na materiál a čtyři další oka na pásu vám umožní připojit a uspořádat si veškerý materiál potřebný pro den v horách. Nízká hmotnost úvazku není na úkor jeho odolnosti. Připojovací body, popruhy a poutka na materiál jsou vyrobeny z pevného vysocemodulárního polyetylenu (HMPE) pro zvýšenou odolnost vůči oděru a tření.

1. Plastová svorka
2. Připojovací/navazovací bod
3. Poutko na materiál
4. Nastavitelné nožní popruhy
5. Vyjímatelná výstelka
6. Oko se silikonovým povrchem pro šrouby do ledu

ALTITUDE

Altitude je lehký, univerzální sedací úvazek, ideální pro všechny disciplíny, technický alpinismus, skialpinismus i skitouring. 

Tento úvazek se vyznačuje jednoduchostí a vynikající účinností. Je lehký a kompaktní, s klasičtější konstrukcí obsahující přezky a připojovací/navazovací oko. Přezka pásu DOUBLEBACK LIGHT a popruh se snadno nastavují i v rukavicích. 

Je pohodlný při chůzi i v zavěšení, optimálně rozkládá hmotnost a nevytváří tlakové body. A samozřejmě se dá nasadit s oběma nohama na zemi, bez nutnosti zouvat lyže nebo mačky. 

Dvě poutka na materiál pro připojení potřebného materiálu a na každé nohavičce jedno oko se silikonovým povrchem pro uložení šroubů do ledu. Tento úvazek je lehkým a efektivním univerzálním řešením pro alpinisty a skialpinisty.

  • Připojovací bod
  • DOUBLEBACK LIGHT přezka
  • Poutko na materiál
  • Nastavitelné nohavičky
  • Nohavičky s technologií WIREFRAME
  • Oko se silikonovým povrchem pro šrouby do ledu


TOUR

Tour je základní, odolný sedací úvazek, vhodný pro ledovcovou turistiku a skitouring. 

Jednoduchost je hlavní charakteristika tohoto úvazku.

Má vše, co potřebujete a nemá žádné zbytečnosti, které nepotřebujete. Kvalitní konstrukce a robustní materiály dodávají úvazku TOUR vynikající odolnost. Má centrální popruh pásu a nožní popruhy. Pro uložení materiálu slouží dvě poutka a na každé nohavičce oko se silikonovým povrchem pro uložení šroubů do ledu. Klasický připojovací/navazovací bod umožňuje pohodlnou chůzi. 

Nastavovací přezka DOUBLEBACK se snadno ovládá i v rukavicích. Jednoduchost a účinnost, kterou ocení každý milovník pohybu v horách.

1. Připojovací bod
2. DOUBLEBACK přezka
3. Poutko na materiál
4. Nastavitelné nohavičky
5. Nohavičky s technologií FRAME
6. Oko se silikonovým povrchem pro šrouby do ledu

← Zpět na seznam článků