Péřová nebo syntetická náplň u spacáků a přikrývek: Co zvolit?

26. listopadu 2021

Péřová nebo syntetická náplň u spacáků a přikrývek: Co zvolit?

Lyžování versus snowboarding? Horská cyklistika versus silniční cyklistika? Kdo se nezapojil do těchto nekonečných debat? Avšak jedním ze základních témat diskusí u táboráků je letitý problém péřového spacáku proti syntetickému. Doufejme, že vám pomůžeme přijít na to, který spacák, nebo deka, jsou pro vás ty pravé.

Peří nebo syntetika: Cena

Rozhodujícím faktorem pro rozpočet je značný cenový rozdíl mezi péřovým a syntetickým spacákem. S rostoucí popularitou módních péřových bund na celém světě je tento kouzelný izolační materiál, který poskytuje teplo husám, kachnám a nyní lidem, žhavou komoditou. A kvůli této poptávce je peří dražší. Běžně cena spacích pytlů začínala někde kolem 5 000,- Kč. Cena se však může lišit v závislosti na tom, co se globálně děje s nabídkou peří. V roce 2013 například vypuknutí ptačí chřipky zničilo velkou část dodávek z Číny, a proto celosvětově zvýšilo cenu péřových spacáků.

Stojí za zmínku, že v posledních několika letech se dostupnou náplní spacích pytlů stalo kachní peří, které je levnější než husí peří. Kachní péřové spacáky s nízkou plnící silou jsou nyní k dispozici za méně než 4000,- Kč.


Pod čarou:

Pokud peníze jsou hlavním problémem, bude vaší volbou pro outdoorové spaní spací pytel se syntetickou náplní, nebo kachním peřím.


Peří nebo syntetika: poměr teplo x hmotnost

V případě porovnání poměru hmotnosti a hřejivosti je nadřazenost prachového husího peří bezkonkurenční. Plnící síla (plnivost), kterou jsme zmínili výše, je to, čím peří převyšuje vše ostatní. Co je tedy plnivost, někdy také plnící síla (fill-power)? V zásadě jde o měření množství krychlových palců, které jedna unce peří (28,349 g) zaplní v laboratorním kontejneru. Jednoduše řečeno se měří načechranost peří (do jakého objemu se po stlačení materiál opět vrátí).

Čím vyšší je hodnota plnivosti, tím je spacák teplejší. Syntetická izolace, která je vyrobena z polyesterových vláken, má horší poměr tepla a hmotnosti, což také ovlivňuje stlačitelnost syntetického spacáku. To znamená, že syntetický spací pytel se stejným teplotním rozsahem jako péřový, bude těžší a nebude se dát sbalit do stejných rozměrů jako srovnatelný péřový spací pytel.


Pod čarou:

Pokud jste horolezec počítající každý gram, ultra trailový běžec, výkonnostní turista, nebo jen trampík, který má rád lehký batoh na zádech, je pro vás jednoznačně hlavní volbou péřový spacák.

Izolace Therm-a-Rest’s eraLoft ™ je vyrobena z voděodolného polyesteru, který udrží teplo, i když je mokrý a rychle schne. Vysoce stlačitelná mikrovlákna nabízejí vynikající loft a dutá vlákna účinně zachycují teplo.


Peří nebo syntetika: Voděodolnost

Silným argumentem pro ty, kdo upřednostňují syntetiku, je často odolnost proti vodě. A mají pravdu: pokud jde o aktivity v dešti, kempování na sněhu nebo dny na řece, jen málokdo se bude hádat, že syntetický spací pytel není bezpečnější volba. Syntetická izolace je navržena tak, aby si udržela své izolační vlastnosti i za vlhka. Navíc rychleji schne. Pro prachové peří je vlhkost jeho Achillovou patou.

Avšak nedávno objevená technologie hydrofobního peří zpochybňuje i tento argument. Voděodolné peří, jako je např. Nikwax Hydrophobic Down™, je vytvořeno ošetřením jeho molekul hydrofobní chemikálií. Zjednodušeně řečeno peří je potaženo voděodolnou izolací téměř nulové hmotnosti. Nikwax Hydrophobic Down™ se používá ve všech péřových spacácích, dekách a přikrývkách THERMAREST od roku 2016. Výzkum prokázal, že Hydrophobic Down™ absorbuje o 70% méně vlhkosti než neupravené peří a třikrát rychleji schne.

Avšak když vedle sebe postavíme péřový a syntetický spací pytel ve velmi vlhkých podmínkách, bude mít syntetický stále převahu.


Pod čarou:

Pokud máte v plánu vyzkoušet limity svého spacáku nebo deky za mokra, syntetika je určitě spolehlivější.


Vyberte si ten nejvhodnější spací pytel nebo deku pro vás z našeho katalogu.

← Zpět na seznam článků