Před 50 lety se navždy změnil způsob kempování – Thermarest slaví 50 let

12. dubna 2022

Před 50 lety se navždy změnil způsob kempování – Thermarest slaví 50 let

Pro ty z vás, kteří s našimi produkty uléhají poprvé, nebo pro ty, kteří se do přírody nevydali od sedmdesátých let, přinášíme ohlédnutí za naší historií. Za posledních 50 let se toho hodně událo, ale naše hlavní poslání zůstalo po celou dobu stejné: pomáhat zákazníkům k lepšímu spánku venku při kempování.

50 let THERMAREST

For the rest of your life (po zbytek vašeho života). To byl jeden z prvních sloganů v tištěné reklamě na karimatky Termarest. Neexistují žádné záruky, že to jakákoli malá firma sama zvládne 50 let. A i když tento slogan původně vyzdvihoval vynikající spánek, kterého lze dosáhnout s nově vynalezenou samonafukovací karimatkou Thermarest, existují dobrodruzi, kteří strávili celý svůj život zasvěcený outdooru spaním na našich karimatkách. A protože slavíme 50. výročí, rádi bychom poděkovali především našim věrným zákazníkům, kteří jsou s námi od ranných začátků. Vaše vášeň pro outdoor je velkým důvodem, proč děláme to, co děláme, a dotáhli jsme to tak daleko.

Vynález, který změnil vše

Mezi 50 000 zaměstnanci Boeingu, kteří přišli o práci v letech 1970 až 1971 během Velkého krachu Boeingu, byli dva inženýři, Jim Lea a Neil Anderson. Místní ekonomika trpěla hůř než od Velké hospodářské krize. Nestačila jen měsíce zatažená obloha nad Seatlem, ale i tehdejší události tam byly ponuré.

Oba byli náruživí outdooroví nadšenci, a i když všichni víme, jaký klid lze v kopcích nalézt, oba byli také inženýři bez práce. Možná že díky obavám, možná díky podnikatelskému duchu, nebo možná díky prostému nutkání dosáhnout řešení, které inženýry postihuje – pravděpodobně nějakou kombinací všech tří, jejich přítel, lezecký partner a bývalý spolupracovník John Burroughs (nebyl propuštěn), navrhl, aby pracovali na projektu lehčí, pohodlnější a odolnější cestovní podložky na spaní.

Ten nápad nebyl nový, vznikl mezi třemi kamarády už dlouho před propouštěním. V kanceláři, venku na túrách, u piva po práci trávili hodně času nadáváním nad nedostupností pořádných podložek na spaní v přírodě. Tehdejší nafukovací matrace nebyly izolované a netěsnily, takže byly víceméně nepoužitelné. Pěnové podložky s uzavřenými buňkami byly objemné a nepohodlné, zvláště na delších expedicích. Takže dva mladí inženýři a jejich kamarád přenesli své inženýrské poznatky z letectví na zem.

Jednoho dne v roce 1971, když Lea zahradničil, najednou zhasla žárovka. Potmě šlápl na polštář s molitanovou pěnou uvnitř, který používal jako podložku, a zaslechl vzduch unikající z obalu polštáře. Tenkrát ho napadlo, že kdyby bylo možné molitan uzavřít do vzduchotěsné látky a regulovat množství vzduchu uvnitř, pak by spaní na takové podložce bylo mnohem pohodlnější a kompaktnější.

Tento nápad tři inženýři otestovali vytvořením úplně prvního miniaturního prototypu, který zatavili v sendvičovači. O rok později v roce 1972 požádali o patent a svůj vynález nazvali „Therm-a-Rest“, současně založili společnost: Cascade Designs®.

V roce 1973 začala výroba karimatek Thermarest v továrně v Seattlu a na americký trh byl uveden vůbec první produkt: Thermarest Standard ¾. Tato karimatka změnila způsob, jak lidé spali v přírodě. Časopis Outside Magazine ji zařadil na svůj seznam vybavení, které nejvíce ovlivnilo vývoj v historii lidstva. Lehčí, kompaktnější a mnohem pohodlnější, Thermarest Standard ¾ byla prakticky ve všech směrech lepší než stávající podložky na spaní.

Historické souvislosti

V 70. a 80. letech 20. století došlo k explozi rekreace v přírodě. Tato éra zavedla moderní aktivity jako backpacking, kempování a alpinismus, na které jsme dnes zvyklí. Existuje mnoho souběžných důvodů, proč k tomu došlo, ale zde je několik klíčových příkladů:

Na konci 60. let, v reakci na rostoucí trend rekreace v přírodě, prezident Lyndon Johnson navrhl zákon o národním systému stezek. Kongres to schválil v roce 1968. Kromě oficiálního zřízení treků Appalachian Trail a Pacific Crest Trail zavedl čtyři stupně stezek: národní vyhlídkové stezky, národní historické stezky, národní rekreační stezky a vedlejší a spojovací stezky. Stovky kilometrů stezek se dostaly pod federální ochranu a údržbu a byly zpřístupněny veřejnosti k užívání a objevování.

Přibližně ve stejné době vynalezl Greg Lowe batoh s vnitřním rámem. Jeho design se stal základem pro všechny batohy, které známe a nosíme dodnes. Batoh umožnil lidem chodit nalehko, nést zátěž déle a s větším pohodlím.

Dobrodruzi se dostávali hlouběji a výše do kraje, zatímco rodiny se balily, aby zažily dny v divočině déle než kdy předtím. Co měli všichni tito objevitelé, od rodin autokempařů až po vysokohorské alpinisty, společného? Všichni museli spát venku.

Thermarest poskytl místo odpočinku éře významného objevování a pokroku v oblasti outdooru. Lepší spánek rovná se lepší dny a lepší výkon. Výkonnost a participace se v 70. a 80. letech rozhodně rozmohly.

Další kroky: Stanovení celosvětové kvality

V roce 1985 se věci posunuly do globálních rozměrů. V Irsku byla založena společnost Cascade Designs Ltd. za účelem výroby a distribuce produktů v Evropě. Na trh přišly nové modely, jako Thermarest Ultra Lite (1983) a Thermarest Camp Rest. Camp Rest se stal trvalým designem a sloužil jako základní šablona pro některé z našich současných a nejznámějších modelů, jako je Basecamp.

Tou dobou již produkty Thermarest kolovaly napříč kontinenty a měly pověst jak čerstvých inovací, tak i seriózního vybavení vysoké kvality. Nejenže vzkvétající obliba kempování a turistiky těžila z výhod a oddanosti kvalitě karimatek Thermarest, ale i ty nejserióznější světové expedice se rozhodly spát s těmi nejlepšími.

Lou Whittaker, účastník expedic Čína-Everest v roce 1982 řekl: „…pohodlí a spolehlivost Thermarest byly důležitým fyzickým a duševním faktorem při šetření našich sil pro namáhavé lezení.“

Zatímco Larry Zecchel, účastník Kanadské polární expedice na lyžích řekl: „Naše karimatky Thermarest fungovaly velmi dobře… teplota klesla na -42 C⁰.“

Warwick Deacock z australské expedice na Annapurnu III v roce 1980 to shrnul dokonale: „Velký pokrok v pohodlném spaní.“

Navzdory svému celosvětovému dosahu a uznání zůstal Thermarest věrný svému zakotvenému původu se závazkem ke kvalitě a svým zákazníkům. V roce 1984 Cascade Designs vyhrál v Seattlu 1. výroční cenu SNEWS jako nejlepší malá společnost za nejlepší práci pro maloobchodníky. Potom tuto cenu vyhrával dalších deset let v řadě.

Po deseti letech od vývoje prvního prototypu pokračovalo vývojové oddělení a výrobní závod Thermarest v Seattlu v dalších inovacích. V roce 1984 byla představena ikonická karimatka Ridge Rest z pěny s uzavřených buněk. Časopis Backpacker ji ve svém vyhlášení cen v roce 1987 označil za jeden z 10 nejlepších návrhů v oblasti turistického vybavení. Tento produkt zůstal v modelové řadě karimatek dodnes.

Rozšíření komfortu a účinnosti pro spánek

Po více než 20 letech zaměření našich odborných znalostí na karimatky Thermarest jsme rozšířili naši produktovou řadu o spací pytle. Tehdy jsme věděli, že podložka na spaní je nezbytná pro noční teplo a pohodlí. Že bez ohledu na to, jak teplý byl váš spacák, bez pořádné izolace od země vám bude zima.

Usoudili jsme, že s nejlepším know-how toho, jak karimatka funguje, bychom mohli navrhnout spací pytle, které by tyto vlastnosti ještě rozšířily. Jinak řečeno, v roce 1994 jsme začali vyvíjet spací systémy. Naše první spací pytle používaly syntetickou izolaci a pohybovaly se v rozmezí od -18 °C do -7 °C.

Spací pytle jsme začali propagovat pod názvem Therm-a-Nest. V 90. letech se název Therm-a-Rest začal stávat synonymem pro karimatky. To nás přimělo vymýšlet další názvy, abychom nové produkty odlišili. Zároveň se spacími pytli jsme nabídli produkt na spojení dvou karimatek, nazvaný Therm-a-Coupl’R. To už je ale minulost. V současnosti se všechny spací pytle vyrábí pod značkou Thermarest a jednotlivé modely nesou názvy s vesmírnou tematikou, které evokují ty magické noci pod hvězdami, jako Questar a Hyperion.

Therm-a-Rest dnes

Lepší a pohodlnější noc v přírodě je to, co se Thermarest snaží poskytovat cestovatelům po celém světě od svého vzniku. Vzhledem k tomu, že stále více lidí nachází potěšení z pobytu v přírodě a každým rokem se zvyšuje konkurence v tomto odvětví, museli jsme se spolehnout na naše zkušenosti a odborné znalosti, abychom zajistili, že tento slib budeme i nadále plnit.

Je to 50 let technologického prvenství a inovací. 50 let neochvějného závazku vůči našim zákazníkům. 50 let péče o přírodu a naše komunity. Je to 50 let Therm-a-Rest a od příštích 50 let očekáváme ještě víc.

← Zpět na seznam článků