Proč mít více druhů karimatek – v čem je výhoda?

24. srpna 2021

Proč mít více druhů karimatek – v čem je výhoda?

Ve skříni většinou máme několik druhů bot, batohů, spacáků, stanů, ale většinou jednu jedinou karimatku. Proč je dobré mít doma více druhů karimatek?

Pro nadšené outdoorové cestovatele se může outdoorové vybavení stát posedlostí. Hodnotu výběru a sbalení toho správného vybavení zná každý, kdo strávil hodně času v divočině. Zeptejte se hikera nebo alpinisty, co nosí ve svém batohu a oni vám s dokonalou přesností vyjmenují každou věc v jejich batohu a zdůvodní, proč ji tam mají. Ti samí sportovci vám ale řeknou, že základem je mít ve skříni univerzální a dobře sbalitelné vybavení, s možností volby typu vařiče, typu obuvi a druhu karimatky.

Pro ty, kteří berou svá outdoorová dobrodružství tak vážně, proč si tolik z nás nechává pouze jednu karimatku, když máme dva nebo tři (nebo více) spacáků, když výhody různých karimatek jsou tak cenné?

Hlavní 3 výhody proč mít doma více druhů karimatek

1. Univerzální karimatka pro všechny aktivity

Prvním důvodem, proč byste měli zvážit přidání další karimatky do vaší výbavy, je počet aktivit, pro které karimatku během celého roku potřebujete.

Ultralehká karimatka není ideální pro lezecký víkend anebo spaní v autě. Na druhou stranu luxusní a tlustá pěnová karimatka také není to, co byste si chtěli vzít na dálkový pochod. Pro každou činnost je vhodné něco jiného.

Karimatky THERMAREST se dělí do tří kategorií: 

Karimatky Fast & Light jsou nejlehčí karimatky, vhodné pro aktivity, kde nízká hmotnost, malé rozměry ve sbaleném stavu a teplejší noc jsou velmi důležité. 

Kategorie na opačném konci, Camp & Comfort, zcela zanedbává sbalitelnost a hmotnost, aby poskytla největší komfort a tepelnou izolaci.

A konečně karimatky v kategorii Trek & Travel vyvažují poměr velikosti ve sbaleném stavu, hmotnosti, tepelné izolace a pohodlí.

2. Karimatka pro každé roční období

Podobně jako u vašeho spacáku může vhodná volba teplotního rozsahu izolace zpříjemnit a prodloužit váš čas strávený venku, a to nejen v kempu, ale i na treku.

Všechny karimatky používají pro rozlišení tepelné izolace hodnotu R (tepelný odpor) k měření jejich schopnosti izolovat a odolávat chladu. Čím vyšší je hodnota R, tím je karimatka „teplejší“ (izoluje před chladnějším podkladem). S ohledem na to by měl být výběr karimatky stejně intuitivní jako při výběru spacáku nebo přikrývky.

V chladném počasí vám při použití karimatky do teplého počasí může běhat mráz po zádech, protože studená půda vám může vysát energii a projít skrz stlačený spací pytel pod vámi. Karimatka s odpovídajícím tepelným odporem R to vyřeší, když teplota klesne. V letních měsících stále hodně lidí používá karimatku s velkou tepelnou izolací, ale použití méně „teplé“ karimatky vám ušetří nějakou váhu v batohu a za teplých letních nocí se nebudete přehřívat.

3. Univerzální karimatka

Poslední výhodou vlastnění několika typů karimatek je univerzálnost vašeho spacího systému. Od povrchů, na kterých budete spát, teploty okolí, až po balení, mohou různé karimatky splňovat různé potřeby. Někdy se dokonce mohou kombinovat, aby splnily zcela nově se vyskytnuté potřeby.

Jedním z našich oblíbených a nejvšestrannějších modelů je karimatka Z Lite SOL. Pěna s uzavřenými buňkami usnadňuje použití v kempu a vytváří skvělou ochrannou vrstvu pod vaší samonafukovací karimatku, nebo nafukovací matraci. Snadno se dá připojit na batoh, kolo nebo loď. Asi největším přínosem je zvýšení tepelné izolace celého systému. Můžete ji používat samostatně nebo jako součást vrstveného systému, je to lehký a levný doplněk vašeho vybavení.

Inspirujte se širokou nabídkou karimatek, nafukovacích, samonafukovacích i pěnových, v našem produktovém katalogu.

← Zpět na seznam článků