Tipy ze šatníku Dvanatahu

28. listopadu 2023

Tipy ze šatníku Dvanatahu

Je tomu už zhruba rok a půl, co jsme si plácli na spolupráci se značkou Montane a musím říct, že jsem zatím ani na sekundu nelitoval. Počáteční obava spojit se jen s jedním brandem a obměnit postupně velkou část šatníku se během následujících měsíců rozplynula.

V nabídce mi dřív chyběly produkty vyloženě ultralight. Jasně, byla tu třeba legendární bunda Minimus, která si získala srdce nejednoho ultramaratonce, ale co se týče ostatního oblečení, našly se na trhu i lehčí kousky konkurenčních značek. Zlom jsem začal spatřovat až v bundě Spine Jacket. Třívrstvý goráč a gramáž lehce přes 200 gramů rozhodl, že to zkusíme. Slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě. Postupně jsem začal produkty objevovat víc a taky začaly poměrně rychle přibývat nové kousky v nabídce, které se mi hodně zalíbily.

Tady spatřuji jednu velkou výhodu, ale zároveň i nevýhodu. Montane poměrně často mění nabídku a některé kousky se tak ohřejí na pultech jen po dobu několika týdnů. Na druhou stranu nestojí značka na místě a neustále přináší inovace. Možná ne úplně radikální, ale jde jasným směrem a to je udržitelnost. Nesází na styl pokus omyl, i třeba co se barevných provedeních týče. Jistotou tedy je, že pokud si oblečete bundu za 5 let a budete tvrdit, že je z aktuální kolekce, nemá důvod vám nikdo nevěřit.

Kritiku k Montane mám jenom v oblasti názvu produktů. S častou změnou nabídky dochází i k přejmenovávání produktů, ale to i ve smyslu, že název zůstane, jen se přiřadí k jinému kousku, například řada Anti-Freeze. Pro zákazníky, kteří dají na doporučení od někoho, kdo vlastní nějaký starší kousek oblečení, to může znamenat nákup zcela odlišného produktu.

Recenze od ambasadorů nebývají moc objektivní, nicméně upřímně píšu, že jsem si dané kousky vybral sám (nemusím testovat, co nechci) a jsem s nimi spokojený. Pojďme se tedy kouknout, co zdobí můj šatník.

Od jara do podzimu

Bundy

  • Spine Jacket – můj první kousek z dílny Montane. Lehká membránovka z Gore-Tex Active nabídne především na dlouhých trailech dostatečnou ochranu a slušnou prodyšnost. Bunda má atletický střih, osobně by mi vyhovovala o fous větší kapuce (mám velkou hlavu), ale jinak si nemohu stěžovat. Svrchní materiál je i při velmi nízké váze (lehce nad 200 g) odolný a ani po více jak roce drsného zacházení nenacházím sebemenší poškození.
  • Alpine 850 Lite Hoodie – jedna z nejlehčích péřovek ve své kategorii na trhu. Nemá nic navíc, ale zároveň nic nechybí. Střih je trochu specifický, osobně doporučuji spíše o číslo větší velikost. Oceňuji především kapuci, která dobře zakryje boční strany obličeje a vysoký límec, díky kterému se rapidně zvýší tepelný komfort.

Mikina

  • Protium Lite Hoodie – jednoduchá a vysoce prodyšná mikina. Ideální na thru-hiky a pro všechny, kteří se nechtějí v kopci potit. Pro dámy spíše na léto, pro mě od jara do podzimu jasná volba. I přes nízkou gramáž v ní dokážu v kombinaci s tričkem s krátkým rukávem fungovat cca do bodu mrazu (bez bundy).

Kalhoty

  • Dynamic Nano Pants – nesnášíte, když máte nohavice u kotníků celé od bahna? Tak tyhle kalhoty tento problém dost eliminují. Slim fit střih asi nedocení úplně každý, ale pro nás čahouny něco, co na trhu moc alternativ nemá. Kalhoty sedí naprosto fantasticky, jsou extrémně strečové a pohodlné. To vše podtrhuje guma se šňůrkou v pase, takže žádné složité zapínání pásku a knoflíků. Na druhou stranu zip pro rychlou akci v rozkroku nechybí. V neposlední řadě směšná váha a skladnost zjednodušují rozhodování, zda budu na treku kalhoty potřebovat, nebo ne. Produkt pokračuje i v roce 2024.

Na zimu

Bundy 

  • Phase XT Jacket  drtič extrémních podmínek, který nenechá ve štychu. Teda, mě zatím nenechal, protože ho mám krátce. Tahle bunda nabídne precizní zpracování a skvělý střih. Gore-Tex Performance je jedna z nejlepších membrán na trhu a pokud v bundě nebudete vyloženě běhat nebo chodit v hodně teplém počasí, není co řešit. Na zimu pro mě bude číslo jedna do hustého a mokrého sněžení. 
  • Resolute Down Jacket – nejteplejší bunda, jakou jsem kdy měl. Nezklame ani v teplotách hluboko pod bodem mrazu. Perfektní kapuce, lehce prodloužený střih, takže nevyčuhuje zadek a hlavně jemný fleece v kapsách, který je fakt návykový. Prošla se mnou zimní Kungsleden a nemohu si ji vynachválit.

Mikina

  • Protium Hoodie – úplně obyčejná mikina, která je zároveň úplně skvělá. Na trhu najdete určitě řadu „vychytanějších“ mikin s ruznými fičurami, ale tady se sázka na jednoduchost a funkčnost vyplatila. Pokud vyberete nějakou neutrální barvu, dá se nosit v pohodě i do města. Nabídne už poměrně slušný tepelný komfort, takže ji nosím primárně v chladném období, kdy už se teploty pohybují okolo nuly.

Kalhoty

  • Terra Mission Pants – mírně zateplené kalhoty, které využívám pouze v zimě. Překvapila mě délka nohavic, která je celkem dlouhá. Z počátku jsem přemýšlel, zda to nebude problém, ale v kombinaci s polarnickými sněhulemi obepnou kotník tak, že už není potřeba žádný návlek. Navíc se díky tomu nevyhrnují při sezení, což v mrazu nesmírně oceňuji.
  • Anti-Freeze Pants  zatím nepřišly takové podmínky, abych je využil na maximum. Můžu jen říct, že se těším, až je otestuji pořádně. Jsou neskutečně teplé a příjemné na dotek. Pokud se nechystáte vyloženě na osmitisícovku, kde se očekává i nějaká větší mechanická odolnost, poslouží víceméně na všechny zimní akce.

V šuplíku mám i další doplňky od značky Montane, výše uvedené produkty však tvoří hlavní základ mého šatníku. Za necelé dva roky si mě tato značka neskutečně získala a narovinu říkám, že aktuálně na trhu, snad krom jedné dvou dalších značek, nevidím žádnou alternativu, která by dokázala uspokojit moje potřeby oblékání na všechny druhy počasí po celý rok.

S čistým svědomím mohu mnou testované produkty doporučit. Je ale potřeba si uvědomit, že to, co se vyhovuje mně, nemusí sedět někomu jinému. Typ postavy, termoregulace, vkus a další řada faktorů zásadně ovlivňuje výběr „toho pravého“. Pro mě je ale ta pravá láska Montane.

@dvanatahu

Foto: Martin Benc a Jakub Jonáš


← Zpět na seznam článků