Třísezónní versus zimní spací pytle

4. února 2022

Třísezónní versus zimní spací pytle

Uvažujete o zimním kempování? Možná se chystáte vyrazit ven za dobrodružstvím koncem podzimu, nebo časně z jara, a shodou okolností jste zimomřivý spáč. A máme tady najednou důležitou otázku: Stačí mi třísezónní spacák, nebo si mám vzít radši zimní?

Logicky se odpověď zdá snadná: pokud je zima, vezmete si zimní spacák. Ve skutečnosti to ale tak jednoznačné není. Za prvé, zima v různých místech Evropy je odlišná. Zima na jihu Evropy bude jiná než na severu. Za druhé, každý je jedinečný spáč. Někteří z nás spí v chladu, někteří naopak v teple. Někteří z nás rádi leží nehnutě celou noc na zádech, jiní se rádi stočí do klubíčka na boku, nebo během spánku mění polohy. Jde o to, že kvalitní spánek v přírodě znamená mít vybavení, které vyhovuje vašemu stylu. Jinými slovy, to správné vybavení.

Pojďme se tedy podívat na to, co je třeba vědět při srovnávání třísezónních spacáků se zimními.

Třísezónní spací pytle

Třísezónní spací pytle jsou určeny pro použití na – uhodli jste – jaro, léto a podzim. Vzhledem k teplotním rozdílům, ke kterým může dojít během těchto tří sezón, je -6 °C velmi oblíbeným teplotním rozsahem pro třísezónní spací pytel. Jsou univerzální svojí konstrukcí, mají vyvážený poměr tepelné izolace a pohodlí, jsou lehké a kompaktní, cestovatelé mohou využít všechna tři období.

Třísezónní modely spacích pytlů THERMAREST:


Zimní spací pytle

Zimní spací pytle jsou navrženy tak, aby vás udržely v teple a pohodlí i při teplotách pod bodem mrazu. I když jsou těžší než třísezónní spacáky, extra objem se absolutně vyplatí, když teploměr klesne. -18 °C je pomyslná hranice referenční teploty pro zimní spací pytle. Všichni však víme, že zima nepřestane studit, když teploměr vystoupí na nulu. Zimní spací pytle se dodávají v teplotním rozsahu pod bodem mrazu, jako například model POLAR RANGER, aby umožnily dobrodruhům pobyt i v těch nejchladnějších lokalitách divoké přírody.

Zimní modely spacích pytlů THERMAREST:


Teplotní rozsah

První věc, kterou je třeba pochopit při srovnávání, je jejich teplotní hodnocení. Spací pytle jsou teplotně ohodnoceny podle norem EN/ISO. Norma EN 13537 byla představena v roce 2005 a norma ISO přišla v roce 2017. Pochopení tohoto hodnocení umožňuje uživatelům porovnávat spací pytle stejné kategorie od různých značek.

Všimněte si, že naše zimní spací pytle mají maximální teplotní rozsah 0F/-18 °C a třísezónní pytle mají maximální rozsah 32F/0 °C. Tento rozsah je typický pro většinu výrobců. U zimního spacího pytle to znamená, že 0F/-18 °C je TRANSITION RANGE - limit nebo také mezní hodnota tepelné izolace spacáku. Firma THERMAREST je vybavena chladící komoru, takže může flexibilně testovat návrhy konstrukce spacáku v průběhu vývojového procesu. Mnoho výrobců musí poslat své prototypy k testování a hodnocení do zařízení třetí strany.

TRANSITION RANGE podle normy znamená, že typický uživatel oblečený ve spodním termoprádle v mezním rozsahu daného spacáku je „v situaci boje proti chladu (ve schoulené poloze uvnitř spacáku), ale v tepelné rovnováze“ a netřese se. Dá se to považovat za funkční limit vašeho spacáku. Nad tímto limitem je COMFORT RANGE - zóna komfortu a pod ním je RISK RANGE - zóna extrému.

Rozhodli jsme se prezentovat tyto teplotní rozsahy, spíše než jen jediné hodnocení, abychom zohlednili individuální rozdíly mezi uživateli. Díky modelové řadě si naši zákazníci mohou vybrat, který spacák je pro ně ten nejvhodnější. Pokud jste odolnější typ, možná vám na pozdní podzimní kempování bude stačit jen třísezónní spacák. Pokud jste spíše zimomřivý typ, vyberete si na stejný typ výletu spíše zimní spacák.

Klíčové rozdíly

Proč byste měli nosit třísezónní spací pytel, když vás může potkat zimní počasí? Proč udělat chybu na straně opatrnosti a nezajistit si teplotní pohodlí zimním spacákem? Nejvýznamnějším určujícím faktorem jsou právě rozdíly v hmotnosti a sbalitelnosti.

  • Hmotnost & Sbalitelnost

Zimní spacáky jsou těžší a objemnější. To je nejviditelnější rozdíl mezi zimním a třísezónním spacákem. Vezměte si například naši řadu QUSTAR, máme 3 sezónní modely a zimní model. QUESTAR 20F/-6 °C váží 990 g, zatímco model 0F/-18 °C váží 1 210 g.

Rozdíl 220 g v hmotnosti se nemusí zdát moc, ale určitě to bude cítit, když se kilometry na trase sčítají. Když si své vybavení nesete sami v přírodě, chcete si zabalit ten nejlehčí náklad, který splňuje vaše požadavky na výkon. To je účinnost.

Pokud jde o spací pytle, efektivnější volbou je nejlehčí spací pytel, který vás v noci udrží v teple a pohodlí.

  • Izolace & Výhřevnost

Jaký je rozdíl v hmotnosti a sbalitelnosti mezi třísezónním spacím pytlem a zimním pytlem? Primárním faktorem je množství izolačního materiálu. Což dává smysl. Jednoduše řečeno, více izolace – ať už prachové nebo syntetické – znamená více tepla.

Každý model v řadě QUESTAR a SAROS je v podstatě stejný, ale má různé množství izolačního materiálu pro dosažení různých teplotních rozsahů.

A co přikrývky?

Všechny naše přikrývky jsou samy o sobě považovány za třísezónní přikrývky. Konstrukce přikrývky omezuje její schopnost udržet teplo potřebné pro zimní kempování. Přikrývky však mohou být neuvěřitelně cenným kouskem zimní výbavy, když se použijí jako vrstva.

Ti z nás, kteří se věnují celoročním aktivitám, které vyžadují třísezónní i zimní izolaci, se mohou rozhodnout jednoduše pro více spacích pytlů. Dva zasunovací spacáky do sebe je skvělá strategie, ale existuje trochu jiný způsob, který nabízí větší flexibilitu. Přidání přikrývky na spacák funguje stejně jako vrstvení oblečení. Přidáte teplo a zvýšíte celkovou tepelnou izolaci.

Příklad: Pokud používáte třísezónní spací pytel PARSEC 20F/-6 °C a navrch přidáte přikrývku CORUS 32F/0 °C, bude nový teplotní rozsah 5F/-15 °C. To je vhodné pro mnoho zimních aktivit. Navíc v létě, když je dostatečně teplé počasí, můžete nechat objemný a těžší spacák PARSEC 20F/-6 °C a používat pouze přikrývku CORUS 32F/0 °C. Což je efektivnější!

Spací systémy

Ať už používáte třísezónní nebo zimní spací pytel, je to jen část toho, co vytváří pohodlí spánku. Žádný spací pytel nedosáhne svého stanoveného výkonu (čtěte: udrží vás v teple a pohodlí) bez správné podložky pod ním.

Spací systémy jsou souhrnem věcí, které používáte k dosažení dobrého spánku. Spárování vašeho třísezónního nebo zimního spacího pytle s podložkou, která má odpovídající hodnotu tepelné izolace R-Value pro dané podmínky, umožní vašemu spacáku dosáhnout optimálního výkonu.

Je toho hodně, co byste měli vědět o nočním pobytu v přírodě v chladnějších podmínkách. Doufáme, že vám aspoň pár těchto informací pomohlo k lepší orientaci a povede k příjemnějším zážitkům pod hvězdami.


Nahlédněte na naši kompletní nabídku spacích pytlů, dek a příslušenství zde.


← Zpět na seznam článků