Vlákna šetrná k životnímu prostředí

29. května 2024

Vlákna šetrná k životnímu prostředí

Pro Chillaz je nejdůležitější chránit přírodu a všechny její obyvatele a chovat se k nim s respektem.

Chceme se vyhnout dlouhým dodacím vzdálenostem nejen z výroby k nám do centrály Chillaz, ale také vzdálenostem, které musí vlákna urazit, než se dostanou do výrobních provozoven. Proto vlákna odebíráme výhradně od evropských dodavatelů. Samozřejmě nás nezajímají pouze kilometry, které naše materiály urazí, ale také používání recyklovaných materiálů pro zachování zdrojů a dobré životní podmínky, ve kterých žijí zvířata poskytující vlnu. Pro Chillaz je nejdůležitější chránit přírodu a všechny její obyvatele a chovat se k nim s respektem.

Modal a Lyocell od firmy TENCEL
TENCEL je rakouská značka, která vyrábí lyocellová a modalová vlákna. Jedná se uměle vyrobená vlákna s celulózou, surovinou, kterou lze vyrábět z odpadů dřevařského a papírenského průmyslu a proto není pro výrobu potřeba velké zemědělské plochy. Ve srovnání s výrobou viskózy je lyocell ekologičtější alternativou, protože k výrobě vyžaduje méně chemikálií a méně vody. Vlákna TENCEL Lyocell mají schopnost absorbovat vlhkost a poskytují příjemný pocit, zatímco hedvábný pocit vláken TENCEL Modal je jemný k pokožce a zlepšuje měkkost tkanin.

Lycra
Vlákna Lycra zajišťují trvalé pohodlí. Vysoce kvalitní elastomerové vlákno, které je výrazně robustnější a tím i odolnější než jiné typy elastanových vláken. Tkaniny obsahující vlákna Lycra zajišťují odolné oblečení, které se pohybuje s tělem a neztrácí svůj tvar ani po dlouhodobém nošení a mnoha pracích cyklech.

Bavlna
Nejznámější vlákno na světě, na kterou nemají vliv některé metody pěstování. Když se však bavlna pěstuje ve vhodných oblastech s vhodným střídáním plodin, je bavlna vláknem se skvělými vlastnostmi pro textilní použití. Od široké škály možností barvení až po příjemný pocit a dobré vlastnosti vlákna z hlediska jemnosti a pevnosti.

Polyester/Polyamid
Syntetická vlákna se stala nepostradatelnou součástí oděvního průmyslu. Zejména z hlediska transportu vlhkosti a odolnosti proti oděru dosahují tato vlákna hodnot, kterých nelze s přírodními vlákny dosáhnout. Vzhledem k tomu, že tato vlákna nejsou snadno odbouratelná v přírodě, dbáme na to, abychom je používali pouze tam, kde je potřeba, aby byl oděv odolnější a pohodlnější, aby se prodloužila jeho životnost.

Vlna
Recyklovaná vlna je dobrým způsobem, jak v textilním průmyslu chránit přírodu a zvířata. Recyklovaná vlněná tkanina se třídí podle barev a mechanicky rozkládá na jednotlivé části. Vlněná vlákna se pak znovu spřádají do příze a mohou být opětovně zpracována ve výrobě. Velkou výhodou recyklované vlny je, že látky se nemusí barvit, protože vlna již byla vytříděna. Výsledkem je zajímavá škála barev v každém kousku oblečení, což dává každé kolekci své vlastní kouzlo. Díky použití recyklované vlny nemusí žádná zvířata znovu shazovat srst a množství energie potřebné na třídění barev není příliš vysoké, což udržuje nízkou stopu emisí C02.

Oblečení, které nosíte po dlouhou dobu
Udržitelnost v textilním průmyslu má mnoho faktorů. Kromě co nejudržitelnější výroby, krátkých dodavatelských vzdáleností a používání vláken šetrných k životnímu prostředí, je také důležité, aby bylo oblečení odolnější a dalo se používat déle.

Nakupujte méně, noste déle
Vývoj oblečení, které je odolné, opravitelné a snadno se udržuje, je předpokladem pro boj proti trendu „rychlé módy“. Při výrobě textilií vždy vznikají emise CO2. Jediný způsob, jak je snížit, je produkovat méně. S našimi dvěma kolekcemi ročně již udržujeme naši uhlíkovou stopu menší než značky, které uvádějí na trh 12 až 24 kolekcí ročně. Zároveň vyvíjíme kombinace vláken, které odolávají i na těch nejdrsnějších skálách a zůstávají spolehlivým společníkem při sportu i v každodenním životě.

← Zpět na seznam článků