Vývoj nového vázání Paragon u sněžnic MSR

12. prosince 2022

Vývoj nového vázání Paragon u sněžnic MSR

Odborníci pracující ve vývoji Mountain Safety Research (MSR) jsou sami zkušení cestovatelé a dobrodruzi a ví, že nejlepší vybavení často zůstává bez povšimnutí. A právě kvalitní vybavení vás podporuje a umožňuje vám prožít dobrodružství bez nepříjemného narušování pohody a odvádění koncentrace od vašich prožitků.

Vázání Paragon pro sněžnice MSR

Při navrhování nového typu vázání Paragon pro sněžnice MSR modelové řady Ascent myslel inženýr Steve Schwennsen přesně na vaše pohodlí a komfort.

Snažil se o to, aby nové vázání nabízelo maximální bezpečnost dolních končetin při pohybu v náročném terénu. A zároveň chtěl, aby to bylo tak pohodlné a přirozené, že si uživatel ani nevšimne, že má sněžnice. Navíc, aby zůstal věrný designu MSR, vázání muselo bylo jednoduché a elegantní – protože složité vybavení se často hůře používá, je těžší a náchylnější k poruchám. Značka MSR je postavena na spolehlivosti.

Dosažení všech těchto požadavků vyžadovalo pečlivé a kreativní inženýrství. Ale výsledkem je naše dosud nejlepší vázání z pohledu vývoje pro sněžnice řady Ascent.

Jednoduchost: Snadné nazouvání a zapínání

Protože bylo navrženo tak, aby sloužilo alpinistům a cestovatelům v technickém vysokohorském terénu, muselo vázání Paragon nabídnout maximální bezpečí chodidel. Ale tato bezpečnost je druhořadá, když se vázání obtížně nasazuje a zapíná.

Steve se tedy zahleděl na svoje kreslící prkno. Nechtěl, aby si uživatel při nasazování vázání lámal hlavu s hromadou popruhů, a za pár minut si ho musel na cestě znovu upravovat. Místo toho chtěl, aby byly vaše nohy pokaždé vedeny na to správné místo.

Aby toho dosáhl, použil dvě chytrá řešení: Jediný síťovaný popruh a dorazy na špičce.

Síťované pásky: stabilita 360°

Jeden síťovaný popruh je základním prvkem konstrukce vázání Paragon. Díky tomuto jednoduchému dílu se povedlo dosáhnout vysoké účinnosti a funkčnosti.

Síťovaný pásek nejenže usměrňuje systém a navádí nohu, ale zajišťuje také přesnou kontrolu sněžnice. Je konstruován tak, aby se ohýbal a přizpůsobil profilu vaší obuvi, čímž rozkládá oporu na celý povrch. Takto tvarovaný popruh vytváří vázání, které poskytuje bezpečí a stabilitu v rozsahu 360°. Rozložením napětí eliminuje vázání Paragon problémová místa, která by vytvářela tlakové body způsobující oděr nebo otlak. Steve pomocí přirozené křivky chodidla navrhl popruh tak, aby se obepínal podél těchto křivek a dosáhl tak maximálního bezpečí s velmi pohodlným a přirozeným pocitem.

Avšak konstrukce popruhu vypadá jednoduše jen zdánlivě. Vybrat správný tvar a složení materiálu vyžadovalo výrobu mnoha prototypů, provedení spousty provozních testů a přesného inženýrství. Ve skutečnosti je materiál v některých místech silnější a jinde tenčí, aby poskytoval optimální pevnost a ohebnost tam, kde je to nejvíce potřeba.

Dorazy: Vše na svém místě

Druhým klíčovým prvkem vázání jsou dorazy špiček. Stejně jako síťovaný pásek mají tyto dorazy na špičce jednoduchou konstrukci, přesto poskytují mnoho výhod.

Za prvé, vytvářejí viditelnou zarážku pro vaši obuv, takže se vázání snadno nasazuje – vždy víte, kam umístit nohu. To urychluje pohyb na expedicích, obzvlášť v hodně nepříznivém počasí.

Za druhé, zabraňuje klouzání nohy dopředu při sestupu ze svahu. Tím, že drží nohu na místě, zajistí, že vaše hmotnost zůstane nad mačkou – vaším hlavním trakčním bodem – a maximalizují tak kontrolu kontaktu sněžnic s povrchem.

A na závěr dorazy špičky a síťovaný pásek spolupracují a vytvářejí boční stabilitu při traverzování a chůzi do svahu. Při strmých stoupáních poskytují dorazy skutečnou jistotu při záběru předních hrotů pod špičkou.

Jak můžete vidět, pouhé dva konstrukční prvky poskytují vysokou funkčnost a udržují vázání elegantně efektivní.

Možnost úpravy: Velké i malé boty

Naše sněžnice MSR modelové řady Ascent používá každý milovník pohybu zimní krajinou, od alpinistů, přes freeridové lyžaře a snowboardisty, až po polárníky a cestovatele, což představuje pestrou škálu typů obuvi a jejich velikostí. Aby byl pro všechny zajištěn stejný pocit jistoty a bezpečí, Steve navrhl přezky tak, aby se jemně ohýbaly/přizpůsobovaly.

Po správném vypnutí se vázání přizpůsobí stejně dobře velké pánské snowboardové botě i malé dámské trekovce.

Chytrá údržba v terénu: Žádné nářadí

Veškeré vybavení MSR je konstruováno pro dlouhodobou odolnost, ale když své vybavení tlačíte do extrému, je uklidňující vědět, že pokud se něco stane, existuje možnost opravy. Steve chtěl, aby se vázání Paragon snadno udržovalo i v terénu, bez rizika ztráty dílů ve sněhu. Jeho řešení? Jednoduchý a elegantní zajišťovací systém. Chytrý design znamená, že popruh nelze sejmout, pokud jej uživatel sám neodpojí, aniž by byla ohrožena jeho bezpečnost.


Podrobné informace o modelové řadě sněžnic MSR naleznete v katalogu zboží na www.vertone.cz


← Zpět na seznam článků