Za hranice vytrvalosti? Závod ITI 1000 mil v srdci aljašské divočiny

22. února 2024

Za hranice vytrvalosti? Závod ITI 1000 mil v srdci aljašské divočiny

Iditarod Invitational je extrémní ultramaraton, který se koná na Aljašce a sleduje historickou trasu Iditarod Trail. Tato událost je známá svou nesmírnou obtížností a náročností, protože závodníci musí projet 1000 mil (1609 kilometrů) aljašskou divočinou, často v extrémních zimních podmínkách. Jak to vidí Jan Venca Francke před závodem?

Trasa Iditarod Invitational vychází z trasy původního závodu Iditarod Sled Dog Race, což je známý psí závod, který sleduje historickou trasu používanou pro přepravu poštovních zásilek a zásob v dobách zlaté horečky na Aljašce.

Iditarod Trail Invitational je nejdelší zimní ultramaraton na světě.

Tento závod přitahuje odvážné závodníky z celého světa, kteří hledají jedinečnou výzvu a možnost testovat své limity. Pro mnohé se účast v Iditarod Invitational stává životním snem a zážitkem, který je nepopsatelný a nezapomenutelný.

Je to jeden z nejnáročnějších zážitků na světě a jeho účastníci se při zdolávání historické trasy Iditarod Trail na kole, pěšky nebo na lyžích vydávají vstříc extrémním fyzickým a psychickým výzvám. Závod Iditarod Trail Invitational, který vyžaduje soběstačnost a značnou odolnost, aby účastník zvládl až 30 mrazivých dní a nocí, si vybudoval svou pověst díky notoricky nehostinným podmínkám a minimální podpoře zvenčí.

Je to cesta, ne závod. Jde o to, jaký jste člověk ve skutečnosti. (RJ Sauer)

1000 mil (1609 kilometrů) aljašskou divočinou

Vrchol všech zimních ultramaratonů, ITI 1000, vede závodníky dalekými končinami aljašské divočiny po trase Iditarod Trail až do cíle pod slavný oblouk v městě Nome na Aljašce. Přihlásit se mohou jen ti nejodvážnější a nejpřipravenější dobrodruzi.

Soběstačnost

ITI 1000 přitahuje opravdové dobrodruhy, kteří se nechtějí nechat ošidit o hluboký zážitek. Závodníkům ITI 1000 je poskytována pouze minimální asistence. Účastníci si musí nést veškerou výbavu pro přežití s sebou a závěrečných 500 mil trasy Iditarod Trail absolvovat bez podpory, odkázáni pouze na zásoby, které si nesou s sebou, a na ty, které před závodem pošlou do vzdálených vesnic.

V každém okamžiku prožíváte úplně jiný závod než lidé před vámi nebo za vámi. To, co se vám odehrává ve vaší hlavě jsou rozhodující než to, jaké je počasí a nebo vaše kondice. (Steve McGuire)

Jak to vidí Venca Francke před závodem? 

Jan Venca Francke, Montane ambasador, známý triatlonista, ultra dobrodruh a vyznavač outdoorových zážitků všeho druhu a otec nejdelší zimní ultra výzvy Jibe Jaha @jvfrancke

Je to pořád stejný – chaos, neustálá myšlenka na závod, zařizování, shánění, zjišťování, testování výbavy, její zlehčování a vylepšování, nepříjemná sebe propagace, pokusy o trénink, pokusy o zachování zdravého těla i duše, a opakované pokusy se z toho neposrat. To vše prokládat odpočinkovějšími činnostmi jako je čas s rodinou a čas v práci.

S těžkým srdcem a knedlíkem v krku jsem se rozloučil se svou ženou, dětmi, rodinou a za pár časových pásem stanul v největším a zároveň nejméně osídleným státě USA, na Aljašce. Do startu chybí pár dní, a ty jsem trávil nakupováním jídla a jeho rozdělováním do krabic, které jsem si posílal do vesnic na trase. Balením věcí, dokupováním vybavení a periodicky se opakujícím zvažováním co si vezmu a co ne.

Závod startuje:

25.2.2024 ve 14hod tamního času, Knik Lake, Alaska

itialaska.com / itialaska.com/tracking

#winterultra #itialaska #itialaska2024 #alaska #bikerunski #iditarodtrail

Pro ty, co ještě neslyšeli naše povídání o mých polárních zkušenostech. Ideální poslech na podcastu Život na treku extremni-zavody-v-mrazu-jan-francke/


Proč se vlastně koná Iditarod Invitational Trail?*

V městečku Nome byl jenom jeden lékař. A možná byl zázrak, že tam vůbec byl. Nome zažilo rozkvět během zlaté horečky, ale v roce 1925 tu žilo už jen přibližně 1400 obyvatel. Sedm měsíců v roce byli od okolního světa odříznuti ledem a sněhem. K nejbližší železnici to bylo víc než tisíc kilometrů.

V lednu 1925 diagnostikoval lékař Curtis Welch u několika dětí záškrt. Tehdy v mnoha případech smrtelné onemocnění. A velmi nakažlivé. Celému Nome a okolním osadám hrozila smrtící epidemie. Podle nejčernějších odhadů doktora Welche mohly zemřít tisíce lidí.

A tak začal ten heroický příběh psů a jejich musherů, Serum Run to Nome. Běh ledovou divočinou za záchranu dětských životů a celého ztraceného města.

Nejbližší zdravotnické zařízení, které mělo k dispozici sérum proti záškrtu, se nacházelo v Seattlu. Nějakých 5000 kilometrů od Nome. Právě tam poslal doktor Welch první zoufalý telegram: „Volá Nome, volá Nome. Máme tu začínající epidemii záškrtu a nemáme žádné sérum. Potřebujeme okamžitou pomoc. Volá Nome, volá Nome.“

„Volá Seattle, volá Seattle. Čerstvé sérum je připraveno. Posíláme letadlo…“

Ano, to vypadalo nadějně a jednoduše. Jenže byl rok 1925. A to letadlo byl dvojplošník s otevřeným kokpitem. Urazil pořádný kus cesty, ale dál než do Anchorage to nezvládl. Zbývalo ještě nějakých 1000 mil.

„Volá Anchorage, volá Anchorage. Máme sérum. Můžeme ho po železnici dopravit do Nenany. Myslíte, že odtamtud by ho do Nome mohla dovézt psí spřežení?“

Psí spřežení vedená zkušenými mushery zajišťovala v odlehlých oblastech Aljašky doručování pošty. A právě poštovní společnosti zorganizovaly štafetu psích spřežení, která měla zachránit Nome.

*Zdroj: www.seznamzpravy.cz

← Zpět na seznam článků