Zažij JibeJaha na vlastní kůži

16. ledna 2024

Zažij JibeJaha na vlastní kůži

"...Když přišel náraz větru, bylo to jako by se proti mně postavil neviditelný boxer a jedním úderem mě poslal k zemi, a to několikrát za sebou. Však taky v nárazech fičelo přes 150 km/hod. Sníh padal horizontálně a v kombinaci s tmavou nocí to byl krkonošský zážitek aljašského rázu.

Vidět nebylo ani na metr a dostat se od jedné tyči k druhé bylo téměř nemožné…..Jeseníky. Slunce pálí skoro jako v létě, obloha je modrá a ohromná. Sněhem pokryté a větrem vytvarované stromky jsou jak kulisy v tom nejhezčím filmu na světě. Tomuhle se říká momentální a velice intenzivní lehkost bytí. V tento moment člověk prostě je a nepotřebuje nic jiného…’’

Zážitky jednoho z účastníků a zároveň pořadatele, Jana Venci Franckeho, z prvního ročníku Montane JIBE JAHA. Výzvy, dobrodružství, které se Ti vryje pod kůži a bude v hlavě vrtat, dokud nebudeš stát v bílé krajině obklopen přírodou. Jen Ty a krásná animální bezstarostnost toho, že jediné, co řešíš je hlad, žízeň, zima a spánek. Všechny ostatní problémy běžného života zůstávají někde daleko od Tebe.

Samozřejmě, ne vždy to je procházka růžovým sadem, ale aby člověk měl opravdu kompletní zážitek, který ho učiní o malinko silnějším, musí to taky trochu bolet a člověk musí pocítit polibek diskomfortu a strachu. Teprve potom je význam slova dobrodružství naplněn a zůstává navždy v mysli zvěčněn.

Na trasách 150 km, 300 km a královských 600 km si každý najde to, co potřebuje zažít.

 A to buď jako milovník samoty v kategorii jednotlivců či naopak v kategorii týmů a štafet.


Překvapivá pestrost a rozmanitost české zimní krajiny se postará o to, aby se nikdo nenudil. Každý úsek cesty je jiný a podmínky se střídají velice rychle. Od strojově upravených stop po prorážení vlastní stopy v místech, kde nikdo ještě nešel až k místům kde sníh nemusí být vůbec. Nahoru a zase dolu. Stánek, jednota, hospoda, penzion, bivak, autobusová zastávka, seník, posed, hvězdy, louka, les – to budou Tvá oblíbená místa na občerstvení a přespání. Je to totiž nonstop závod s minimální podporou, a to kde zastavíš, kde se najíš a kde vyspíš je jen na Tobě.

Avšak trasa, ta je pevně daná a vede přes ty nejhezčí dostupná místa českých pohraničních hor. V maximální míře vede po lyžařských magistrálách, které jsou často upravované, a proto doporučený a nejlepší způsob pohybu je na lyžích, v kombinaci s chůzí, kde lyžovat nejde. 

Méně doporučená varianta je pěšky (se sněžnicemi). Sebou si neseš či na saních vezeš vše, co uznáš za vhodné. Povinný je pouze gps tracker, díky němuž Tě můžou všichni sledovat a motivovat, spacák, mobilní telefon a červená blikačka. 

Aby to vše mělo šťávu a napětí, tak limit dokončení na nejkratší trasu jsou 3 dny, na trasu 300 km to je 6 dní a na nejdelších 600 km to je 12 dní.

Pokud tě už jen pouhá myšlenka toho, že se postavíš na start, lehce rozrušila, neboj se vlka nic a mrkni na www.jibejaha.cz 

Dokud to totiž člověk na vlastní kůži nezkusí, bude tam mít pořád toho červíka, který ho bude hlodat. Zde přichází i první překonání strachu – přihlásit se. Však co nejhoršího se může stát? Nic, sejdeš na nejbližší zastávku či silnici a vyrazíš do tepla domova (což je zároveň i jedna z nejtěžších okolností JIBE JAHA – možnost to zabalit:) A výmluva, že na to nemáš vybavení taky není na místě. Hlavním partnerem a spolupořadatele akce je firma Vertone, kde seženeš veškeré vybavení nejen na Montane JIBE JAHA. 

Takže 2.2.2024 se vidíme na startu.

@jibe_jaha

FOTO: @zipacek

← Zpět na seznam článků